دسته بندی: آزمون PTE معرفی آزمون PTE

6

معرفی مهارت لیسنینگ آزمون PTE


معرفی مهارت لیسنینگ آزمون PTE
چکیده این مطلب
انتشار: 08/11/1398 | PTE PLUS | 0 نظر | 348 بازدید

بخش لیسنینگ آخرین بخش آزمون پی تی ای میباشد و شما باید در مدت زمان 45 تا 57 دقیقه به هشت نوع سوال مختلف پاسخ دهید. توجه داشته باشید که voice ها با لهجه های متفاوت و با سرعت مکالمه متفاوت و معمولا دارای نویز میباشند. در این بخش شما فرصت زیادی برای پاسخگویی به سوالات نداشته و نباید زمان طولانی برای پاسخگویی به هر سوال اختصاص دهید.در ادامه به معرفی قسمت های مختلف لیسنینگ میپردازیم.

معرفی بخش listening آزمون PTE


بخش لیسنینگ آخرین بخش آزمون پی تی ای میباشد و شما باید در مدت زمان 45 تا 57 دقیقه به هشت نوع سوال مختلف پاسخ دهید. توجه داشته باشید که voice ها با لهجه های متفاوت و با سرعت مکالمه متفاوت و معمولا دارای نویز میباشند. مثلا ممکن است ویسی در کنفرانس دانشگاه و یا مکالمه بین دو نفر باشد. در این بخش شما فرصت زیادی برای پاسخگویی به سوالات نداشته و نباید زمان طولانی برای پاسخگویی به هر سوال اختصاص دهید. مدیریت زمان در این بخش نیز به عهده خود شما خواهد بود. در تمام قسمتهای مختلف لیسنینگ شما باید ویس را تا انتهای آن گوش کنید و اجازه زدن کلید next قبل از پایان voice را ندارید. در ادامه به معرفی قسمت های مختلف لیسنینگ میپردازیم. توصیه میشود روش صحیح تقویت لیسنینگ را مطالعه فرمایید.

PTE Listening Sections


Summarize Spoken Text (SST):


در این قسمت شما باید خلاصه ویسی را که برایتان پخش شده است را بین 50 تا 70 کلمه بنویسید. مدت زمان انجام این تسک 10 دقیقه ای شامل یک voice 1 تا 1.5 دقیقه ای بعلاوه مدت زمان باقی مانده برای خلاصه کردن مطالبی که note-taking کرده اید میباشد. چنانچه زودتر از ده دقیقه این تسک را به انجام برسانید، زمانی برای انجام بقیه تسکهای لیسنینگ برای شما ذخیره نخواهد شدو بدین معنی که زمان تسک SST مستقل بوده و برای قسمتهای دیگر ذخیره نخواهد شد. این تسک بسیار با اهمیت و پر نمره بوده و نیازمند مهارت note-taking ، دقت در spelling کلمات و گرامر میباشد. کیفیت نگارش و انتخاب key-point های مناسب و اصلی کلید موفقیت در این تسک میباشد. مهارت هایی که در این تسک سنجیده میشوند درجدول زیر نشان داده شده است.

Communicative Skills LISTENING - WRITING
Enabling Skills GRAMMAR - SPELLING - VOCABULARY

تصویر زیر صفحه تسک Summarize Spoken Textرا نشان میدهد.


PTE Listening - summarize spoken text


Multiple-choice, choose multiple answers (LMCMA):


در این قسمت شما باید پس از پایان voice به سوال چند گزینه ای که بیش از یک گزینه صحیح در آن وجود دارد پاسخ دهید. توجه داشته باشید که قبل از شروع voice شما ده ثانیه فرصت دارید که صورت سوال و حتی گزینه های سوال را skim کنید. با این کار نه تنها شما با موضوع ویس آشنا خواهید شد، بلکه در انتخاب گزینه صحیح نیز عملکرد بهتری خواهید داشت. بلافاصله پس از پایان voice اقدام به پاسخگویی کرده و نهایتا 20 ثانیه برای انجام این تسک وقت بگذارید. این تسک نمره منفی داشته و به ازای هر پاسخ غلط یک پاسخ صحیح نیز از بین خواهد رفت. بنابراین تنها گزینه ای را انتخاب کنید که نسبت به صحیح بودن آن اطمینان کامل دارید. جدول زیر نمره دهی این تسک را نشان میدهد.

Communicative Skills LISTENING
Enabling Skills -

تصویر زیر صفحه آزمون Multiple-choice, choose multiple answers را نشان میدهد.


PTE Listening - multiple choice choose multiple answers


Fill in the Blanks (LFIB):


در این تسک شما باید در حین گوش کردن به voice نسبت به پر کردن جاهای خالی که در متن این سوال وجود دارد اقدام کنید. بهتر است قبل از شروع ویس فاصله جاهای خالی از همدیگر را با دقت بررسی کنید و از reusable note board برای نوشتن کلمات مورد نظر استفاده کرده و پس از پایان voice نسبت به انتقال کلمات به جاهای خالی اقدام کنید. تمرکز، دقت، سرعت عمل، خوانا نوشتن و تمرین کلید موفقیت در این تسک میباشد. جدول زیر موارد سنجش را در این تسک نشان میدهد.

Communicative Skills LISTENING - WRITING
Enabling Skills -

شکل زیر صفحه آزمون Listening Fill in the blanks را نشان میدهد.


PTE Listening - fill in the blanks


Highlight Correct Summary (HCS):


در این قسمت شما باید پس از پایان ویس نسبت به انتخاب بهترین گزینه که نشان دهنده بهترین خلاصه از voice پخش شده است اقدام کنید. قبل از شروع voice ده ثانیه فرصت دارید تا یکی از گزینه های موجود را skim کرده تا از موضوع ویس آگاهی پیدا کنید. به دلیل وجود متن های طولانی در گزینه ها این تسک بسیار زمانگیرمیباشد. توجه داشته باشید که امتیاز این تسک تنها یک نمره میباشد و باعث میشود که زمان شما برای رسیدن به تسک های پر امتیاز آخر در بخش لیسنینگ از بین برود. نهایتا 30 ثانیه برای انجام این تسک وقت بگذارید و در صورت پیدا نکردن جواب صحیح یک گزینه را به صورت رندوم انتخاب کرده و next بزنید. این قسمت مهارت شما را به صورت جدول زیر مورد سنجش قرار میدهد.

Communicative Skills LISTENING - READING
Enabling Skills -

تصویر زیر صفحه آزمون Highlight Correct Summary را نشان میدهد.


PTE Listening - highlight correct summary


Multiple Choice, choose single answer (LMCSA):


در این قسمت شما پس از پایان voice باید به یک سوال چند گزینه ای که تنها یک گزینه آن صحیح است پاسخ دهید. قبل از شروع voice شما فرصت خواندن صورت سوال و همچنین گزینه ها را به مدت 10 ثانیه خواهید داشت. مطالعه صورت سوال کمک شایانی به انتخاب گزینه صحیح خواهد کرد. پس از پایان voice تنها 20 ثانیه زمان برای انجام این تسک زمان بگذارید. در جدول زیر مهارت های شما به این صورت سنجیده خواهد شد.

Communicative Skills LISTENING
Enabling Skills -

تصویر زیر صفحه آزمون Multiple Choice, choose single answer را نشان میدهد.


PTE Listening - multiple choice choose single answer


Select Missing Word (SMW):


در این قسمت یک voice برای شما پخش میشود که در انتهای آن یک کلمه یا گروهی از کلمات با صدای Beep جایگزین میشود. شما باید از بین گزینه های موجود یکی را به عنوان کلمه یا گروه کلمات حذف شده انتخاب کنید. در بالای صفحه این تسک موضوع به صورت فونت Italic نوشته شده است. قبل از شروع چند ثانیه فرصت خواندن موضوع و گزینه ها وجود داشته و نهایتا 15 ثانیه زمان برای انجام این تسک کافی است. در این قسمت تنها مهارت لیسنینگ مورد سنجش قرار میگیرد مطابق جدول زیر.

Communicative Skills LISTENING
Enabling Skills -

تصویر زیر صفحه آزمون Select Missing Word را نشان میدهد.


PTE Listening - select missing word


Highlight incorrect words (HIW):


در این تسک شما باید به صورت همزمان با voice نسبت به انتخاب کلمات غیر مطابق با متن ویس اقدام کنید. یعنی کلماتی در voice این سوال با متن همراه آن مطابقت ندارد و شما باید آن کلمات را تشخیص داده و روی آن کلیک کنید. پس از کلیک آن کلمه با بک گراند زرد نمایش داده میشود. کلیک مجدد روی کلمه آن را از حالت انتخاب خارج میکند. معمولا سرعت پخش voice در این تسک از حالت عادی بیشتراست. توجه داشته باشید که این تسک نمره منفی داشته و هر انتخاب نادرست یک انتخاب صحیح را از بین خواهد برد. در این تسک مهارت لیسنینگ و ریدینگ به صورت همزمان سنجش میشود.

Communicative Skills LISTENING - READING
Enabling Skills -

تصویر زیر صفحه آزمون Highlight incorrect words را نشان میدهد.


PTE Listening - highlight incorrect words


Write From Dictation (WFD):


آخرین تسک آزمون پی تی ای و البته یکی از مهمترین تسک های این آزمون در بخش لیسنینگ میباشد. در این تسک شما باید جمله ای را که برایتان پخش شده است را بنویسید. مدیریت زمان در بخش لیسنینگ برای رسیدن به این تسک و داشتن وقت کافی برای انجام آن بسیار حائز اهمیت است. داشتن دقت و تمرکز بالا در گوش کردن ، نگارش صحیح کلمات و داشتن فرصت کافی برای نوشتن جمله پخش شده کلید موفقیت در این تسک با اهمیت میباشد. این تسک مهارت لیسنینگ و رایتینگ شما را مورد سنجش قرار میدهد.

Communicative Skills LISTENING - WRITING
Enabling Skills -

تصویر زیر صفحه آزمون Write From Dictation را نشان میدهد.


PTE Listening - write from dictation


پس از پایان این تسک، آزمون پی تی ای به پایان رسیده و شما باید مسئول آزمون را برای انجام امور پایان آزمون مطلع کنید. پس از حداکثر پنج روز کارنامه آزمون در اکانت شما قابل مشاهده خواهد بود. شما میتوانید با تحلیل کارنامه از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی پیدا کرده و برنامه مناسبی را جهت رسیدن به نمره دلخواه اتخاذ کنید.


این مطلب را به اشتراک بگذارید

FAQ پرسش و پاسخ

user-comments نظر کاربران