دسته بندی: اسپیکینگ تقویت مهارت های انگلیسی

14

5 روش تقویت اسپیکینگ بدون partner


5 روش تقویت اسپیکینگ بدون partner
چکیده این مطلب
انتشار: 25/02/1399 | PTE PLUS | 0 نظر | 281 بازدید

اسپیکینگ اولین و مهمترین بخش آزمون PTE میباشد و برای گرفتن نمره بالای 79 در تمامی اسکیل ها گرفتن نمره 85 در اسپیکینگ الزامی است. در ادامه قصد داریم تا پنج راهکار موثر برای تقویت اسپیکینگ آزمون PTE را معرفی کنیم.

پنج راهکار موثر برای بهبود نمره اسپیکینگ در آزمون پی تی ای

اسپیکینگ اولین و مهمترین بخش آزمون پی تی ای است و عملکرد مثبت در این بخش تاثیر بسیار زیادی در نمره بخشهای ریدینگ و لیسنینگ دارد. نمره دهی اسپیکینگ در آزمون PTE بر اساس پرونانسیشن pronunciation یا همان تلفظ صحیح کلمات، مهارت روان خوانی یا Oral Fluency و همچنین content یا محتوایی که در این بخش به کامپیوتر ارایه میدهید مورد سنجش قرار میگیرد. با توجه به تنوع تسکهای اسپیکینگ در آزمون پی تی ای با هدف تقویت اسپیکینگ و کسب نمره بالا در آزمون PTE تمرینهای ترکیبی برای تقویت لیسنینگ و اسپیکینگ به صورت همزمان پیشنهاد میشود که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

چگونه لیسنینگ خود را تقویت کنید ؟ تقویت لیسنینگ


9 روش تقویت اسپیکینگ بدون پارتنر


روش اول: تقویت پرونانسیشن pronunciation

از آنجاییکه این آزمون کاملا مبتنی بر کامپیوتر بوده و نیروی انسانی هیچ دخالتی در تصحیح نمره شما ندارد، دانستن تلفظ صحیح کلمات انگلیسی و بیان صحیح آنها بسیار حائز اهمیت است. در غیر اینصورت کلمات شما توسط کامپیوتر detect نشده و نمره پرونانسیشن pronunciation و در نهایت اسپیکینگ شما کم خواهد شد. همچنین نمره مطلوبی در بخش ریدینگ و لیسنینگ نخواهید گرفت. بهترین و سریعترین روش تقویت پروناسیشن تمرین shadowing میباشد. برای تمرین شدوینگ شما به فایلهای صوتی با کیفیت بالا مانند contemporary audio topics نیاز خواهید داشت. برای دسترسی به منابع جامع و متنوع لیسنینگ و فایلهای آکادمیک در کانال تلگرامی t.me/pteplus_net عضو شوید. یا روی لینکهای زیر کلیک کنید.

چگونه پرونانسیشن pronunciation خود را تقویت کنید ؟ روش شادوینگ shadowing


همچنین مطالعه دقیق phonetic کلمات و استفاده از دیکشنری به صورت online یا application بسیار موثر خواهد بود و سرعت شما در مطالعه و یادگیری پرونانسیشن دقیق کلمات افزایش میدهد.
روش دوم: تقویت Oral Fluency

مهارت روان صحبت کردن یا همان oral fluency در افزایش نمره اسپیکینگ آزمون PTE نقش بسیار مهمی دارد. مفهوم oral fluency را میتوان به این صورت تعریف کرد که شما باید بصورت روان fluent، بدون مِن مِن کردن یا hesitation و بدون خود اصلاحی یا self-correction مطالب و محتوای را برای کامپیوتر بازگو کنید.
برای بهبود مهارت fluency موثرترین تمرین همان روش shadowing است که در مقاله تقویت لیسنینگ به آن اشاره کردیم. میتوانید این تمرین را به دو صورت جمله به جمله و pause و play و یا بدون pause و paly تا انتهای voice تکرار کنید.
مهمترین عامل در کاهش oral fluency عدم آمادگی و عدم حضور ذهن میباشد و از آنجاییکه در جلسه آزمون و اجرای اسپیکینگ فرصت فکر کردن وجود ندارد، برای کم کردن میزان hesitation تمرین و تکرار، آشنا شدن با استراتژی های اسپیکینگ، آگاهی از نحوه برخورد با هر کدام از تسکهای آزمون پی تی ای و تمرین با منابع آزمون PTE بسیار حائز اهمیت است.
برای کاهش خود اصلاحی یا self-correction باز هم تمرین هوشمندانه با نمونه سوالات آزمون PTE و داشتن اعتماد به نفس در زمان اسپیکینگ است. البته آشنایی با لغات آکادمیک، تلفظ صحیح کلمات، داشتن intonation صحیح و تمرین روزانه عوامل موثر در کسب نمره بالا در اسپیکینگ است.روش سوم: Content

محتوا یا مطالبی که برای کامپیوتر بازگو میکنید در نمره اسپیکینگ شما بسیار موثر است. ممکن است محتوای شما صحیح باشد ولی بوسیله کامپیوتر detect نشود. بنابراین علاوه بر تقویت پروناسیشن باید با نرم افزارهای تشخیص صدا و یا به صورت online از سایت speechtexter استفاده کنید. و چون هوش مصنوعی سنجش سطح زبان پیرسون گفتار محور میباشد، داشتن Intonation صحیح در تشخیص محتوای شما بسیار موثر است. از طرف دیگر محتوای شما باید مطابق با آنچه از شما خواسته شده باشد. یعنی محتوایی را حذف omission، اضافه insertion و یا تغییر alteration ندهید در غیر اینصورت از شما نمره کسر خواهد شد.
خوشبختانه در آزمون PTE در بخش اسپیکینگ گرامر سنجیده نمیشود و در صورتیکه گرامر جمله ای را اشتباه بیان کردید نگران از دست دادن نمره نباشید. البته با گرامر صحیح صحبت کردن نشان دهنده دانش و تسلط شما در اسپیکینگ است. توجه داشته باشید که self-correction در قسمت اسپیکینگ مجاز نیست.


نکاتی در روز آزمون PTE


روش چهارم: اعتماد به نفس self-confidence

برای بهبود عملکرد خود در آزمون همواره با اعتماد به نفس صحبت کنید و حتی در صورتیکه اشتباه کردید به صحبت کردن خود ادامه دهید.
روش پنجم: گرم کردن زبان قبل از شروع آزمون

بهتر است قبل شروع آزمون دهان، زبان و لبها را گرم کنید تا هنگام اجرا از تپق زدن جلوگیری کنید. همچنین قبل از شروع آزمون مراحلی برای چک کردن device هایی که برای آزمون در اختیار شما قرار میگیرد وجود دارد. در قسمت microphone check میتوانید متنهایی را که در این صفحه وجود دارد را چندین بار با صدای بلند بخوانید تا استرس شما برای شروع قسمت اسپیکینگ از بین برود.
برای گرم کردن صدا و زبان تکنیکهایی وجود دارد که معمولا سخنرانها از آن قبل از شروع سخنرانی استفاده میکنند. به ویدیو زیر توجه کنید.
این مطلب را به اشتراک بگذارید

FAQ پرسش و پاسخ

user-comments نظر کاربران