دسته بندی: لیسنینگ تقویت مهارت های انگلیسی

11

بهترین روش تقویت لیسنینگ


بهترین روش تقویت لیسنینگ
چکیده این مطلب
انتشار: 05/02/1399 | PTE PLUS | 0 نظر | 341 بازدید

لیسنینگ یا مهارت شنیداری در زبان انگلیسی و تقویت آن موضوعی بسیار چالش برانگیز بوده و برای ارتقاء آن باید به صورت روزانه و مستمر تلاش کرد. اما روش صحیح تقویت لیسنینگ چیست و چگونه باید به آن پرداخت موضوع این مقاله بوده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

روشهای موثر تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی

قبل از اینکه به معرفی روشهای تقویت listening در زبان انگلیسی بپردازیم لازم است تا همواره موارد زیر را برای موثر بودن این روشها در نظر داشته باشیم:

  • به طور منظم لیسنینگ تمرین کنید تا گوشتان عادت کند
  • با فایلها و پادکستهای با کیفیت تمرین کنید
  • از پادکستهای سطح پایین شروع کرده و به مرور سطح آن را بالا ببرید
  • همواره در زمان تمرین لیسنینگ کلمات کلیدی را یادداشت یا note taking کنید
  • به تمامی لهجه ها مخصوصا American و British گوش دهید تا در زمان آزمون دچار سر در گمی نشوید
  • علاوه بر تماشای فیلم با زیر نویس انگلیسی میتوانید از منابع دیگری مانند اخبار یا پادکستهای آکادمیک مانند TED استفاده کنید
  • هرگز دلسرد نشوید و همواره به تمرین کردن ادامه دهید
  • فراموش نکنید که Listening یک مهارت است بنابراین یادگیری آن نیازمند زمان و انرژی است
  • از کتابهای هدفمند و تمرینهای آن برای تقویت Listening استفاده کنید
how-improve-listening

در ادامه به معرفی چند روش بسیار موثر و ترکیبی مناسب برای تقویت لیسنینگ و طراحی شده برای آزمون PTE خواهیم پرداخت.


روش ترنسکرایب Transcribe


transcribe-audio-to-text

یکی از موثرترین روشهای تقویت لیسنینگ ترنسکرایب کردن یا تبدیل voice به نوشتار است. برای انجام اینکار شما به یک فایل صوتی native و با کیفیت به همراه text آن نیاز دارید. منابع بسیار زیادی از این فایلها در دسترس میباشد که برای راحتی شما عزیزان لینک دانلود آنها را قرار داده ایم. روش کار به این صورت میباشد که در ابتدا فایل صوتی را به صورت جمله به جمله و یا بخشی از جمله play کرده و هر آنچه را که شنیده اید روی کاغذ به متن تبدیل میکنید. پس از به پایان رسیدن فایل صوتی، بدون اینکه به متن نگاهی کرده باشید دو یا سه بار دیگر اینکار را تکرار کنید تا بتوانید به طور کامل فایل صوتی را به متن تبدیل کنید. پس از پایان این کار متن خود را با متن اصلی مقایسه کرده و اشتباه ها و یا کلماتی را که نشنیده اید و یا اشتباه یادداشت کرده اید را تصحیح کنید و آنها را یاد بگیرید.
این روش در ابتدا سخت و طاقت فرسا بوده ولی انجام آن مهارت لیسنینگ شما را به طرز معجزه آسایی ارتقاء خواهد داد به طوری که بعد از گذشت مدت کوتاهی متوجه آن خواهید شد. در ابتدا شاید نتوانید تمام کلمات را به درستی تشخیص داده و یادداشت کنید. اصلا نگران نباشید شما به سرعت پیشرفت خواهید کرد و به دنبال فایلهای پیچیده تر و با سرعت بالاتر خواهید رفت.
روش shadow یا shadowing برای تقویت لیسنینگ و اسپیکینگ


shadowing-technique

در این روش ترکیبی و فوق العاده موثر مانند روش ترنسکرایب، شما باید voice را به صورت جمله به جمله play کرده و بلافاصله بعد از pause آن را با صدای بلند تکرار کنید. بعد از مدتی سعی کنید کلمات بیشتری را در زمان تکرار جمله پوشش دهید. با این تمرین حافظه کوتاه مدت شما تقویت شده و عملکرد بهتری در قسمت repeat sentences آزمون PTE خواهید داشت. همچنین میتوانید voice را play کرده و بدون pause کردن، بلافاصله بعد از گوینده، بدون توقف و تا پایان voice هر آنچه را که میشنوید را با صدای بلند تکرار کنید. شما میتوانید این تمرین را به هر تعداد که دوست داشتید تکرار کنید. انجام این تمرینها علاوه بر تقویت مهارت لیسنینگ، حافظه کوتاه مدت شما را تقویت کرده و همچنین به تقویت پرونانسیشن Pronunciation یا همان تلفظ صحیح کلمات و روان خوانی Oral Fluency کمک بسیار زیادی خواهد کرد. با انجام این تمرین ها شما به صورت همزمان به تقویت اسپیکینگ هم خواهید پرداخت. توجه داشته باشید که برای کسب مهارت و تقویت لیسنینگ شما باید هر روز و به طور مداوم این تمرین ها را انجام دهید.
روش Passive Listening


passive listening techniques

یکی دیگر از روشهای موثر در تقویت مهارت لیسنینگ، گوش دادن به voice ها و مکالمات روزمره انگلیسی است. روش انجام آن به این صورت است که از طریق تلویزیون یا اینترنت، شبکه اخبار به زبان انگلیسی را انتخاب کرده و در تمام مدت روز اجازه دهید مکالمات انگلیسی که البته با لهجه های گوناگونی میباشد توسط گوش شما شنیده شود. اگر همزمان با انجام این روش به مطالعه زبان انگلیسی و تمرین اسپیکینگ بپردازید، پیشرفت قابل ملاحظه ای در حفظ تمرکز در زمان انجام تسک speaking آزمون PTE بدست خواهید آورد. همانطور که قبلا هم در قسمت معرفی آزمون PTE یادآوری کردیم، بخش اسپیکینگ در آزمون PTE بسیار شلوغ و distracting خواهد بود و شما باید مهارت حفظ تمرکز در محیطهای شلوغ و نویز دار را بدست آورده باشید. شبکه های بسیار متنوع و مفیدی در این رابطه وجود دارند. وب سایت رادیو استرالیا یکی از بهترین منابع در این خصوص میباشد.
استفاده از منابع آکادمیک


TED Talk

TED talk

گوش کردن به منابع آکادمیک میتواند شما را با لغات آکادمیک high frequency در زبان انگلیسی آشنا کرده و شما را برای آزمون های بین المللی مانند PTE Academic آشنا کند. یکی از این منابع وب سایت TED میباشد. شما میتوانید در این وب سایت از سخنرانی های علمی به همراه زیر نویس انگلیسی استفاده کرده و ضمن ارتقاء مهارت listening از مطالب بسیار جذابی بهرمند شوید.American 60 Second Science

american scientific 60 second science

یکی دیگر از منابع آکادمیک American 60 Second Science میباشد که با لهجه امریکن بوده و با سرعت بالایی پخش میشود.British Council

British Council

یکی از معتبرترین منابع آنلاین برای تقویت مهارت لیسنینگ وب سایت British Council است که با موضوعات بسیار متنوع و سطح بندی شده به کسب مهارت شما در این زمینه کمک بسیار زیادی خواهد کرد.
کتاب و فایل صوتی برای تقویت Listening


کتابهای Contemporary Topics

Contemporary Topics books with mp3

این کتابها در چهار جلد سطح بندی شده و توسط موسسه Pearson به چاپ رسیده است. و در هر درس راجع به موضوع خاصی بحث و تبادل نظر میشود. مطالعه این کتاب و انجام تمرینهای آن مهارت note taking شما را به طور خارق العاده ای افزایش خواهد داد. شما در این کتاب با موضوعات جذاب علمی، تاریخی، فرهنگی و روانشناسی آشنا خواهید شد و ایدهای جالبی بدست خواهید آورد. Voice های این کتاب مناسب برای تمرینهای transcribe و shadowing خواهد بود.
1000 Collocations in 10 minutes a day


1000 collocations in 10 minutes a day

این کتاب شامل 50 درس با موضوعات متنوع بوده و در هر درس کالوکیشن های collocation مرتبط با آن موضوع دسته بندی شده است. بعد از هر درس سرعت گوینده به طور نا محسوس و قدم به قدم افزایش پیدا میکند. مطالعه کالوکیشن های این کتاب کمک بسیار زیادی به افزایش مهارت ریدینگ و رایتینگ خواهد کرد. همچنین تراسکراب و shadowing این کتاب مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ را به طور همزمان افزایش خواهد داد.در پایان توصیه میشود برای موفقیت در آزمون PTE حتما روش تمرین و مطالعه خود را به صورت ترکیبی و مستمر انجام دهید و تا کسب نتیجه دلخواه تلاش کنید. با ما همراه باشید


این مطلب را به اشتراک بگذارید

FAQ پرسش و پاسخ

user-comments نظر کاربران